04 lut Wyjazd motywacyjny vs. integracyjny.
W naszej ofercie znajdziecie propozycje organizacji zarówno wyjazdów motywacyjnych, ale także i wyjazdów integracyjnych. Wbrew pozorom, obie formy firmowego wyjazdu dla pracowników mimo podobnego nazewnictwa diametralnie się różnią. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na nieustannie pojawiające się pytanie: czym się różni wyjazd motywacyjny od integracyjnego?
Grupa docelowa
Pierwszą różnicę dostrzegamy już przy określeniu grupy docelowej naszego wyjazdu. Na motywacyjny zaprosimy bowiem szczególne grono osób. Będą to Twoi najlepsi i najwybitniejsi pracownicy, którzy w określonym przez Ciebie okresie czasu osiągali najlepsze wyniki bądź wykazywali się wyjątkową aktywnością. Będą to laureaci ogłoszonych przez Ciebie konkursów, których nagrodą jest egzotyczna wycieczka. Na taką eskapadę zaprosisz również osoby, które zdobyły upragniony awans lub poradziły sobie z bardzo trudnymi zadaniami. Z reguły taka grupa będzie liczyć niewiele osób i mieścić się będzie w przedziale 10-30 osób.
Na wyjazd integracyjny z kolei zaprosisz wszystkich swoich pracowników. W przypadku, gdy Twoja firma jest bardzo duża i zatrudniasz ok tysiąca i więcej osób, możesz podzielić ich departamentami / działami, i wysłać na integrację w kilku turach.
Nie zapominaj jednak, że każdy Twój pracownik, bez względu na rangę, zajmowane stanowisko i zarobki, jest niezwykle ważny. Pod żadnym pozorem nie chcemy, abyś po lekturze tego tekstu dzielił ich na lepszych i gorszych. Na nagrody zasługuje bowiem każdy.
Budżety wyjazdów
Również budżety przeznaczone na incetive travel będą zupełnie inne od tych, które szykuje się na tradycyjne wyjazdy integracyjne za granicę. W przypadku incentive, kwoty przeznaczane na dużo mniejszą grupę osób są o wiele większe. Składają się na nie droższe formy transportu, hotele z górnej półki, kolacje w luksusowych lokalach czy masę nietuzinkowych atrakcji. Są to jednak wydatki w przypadku incentive konieczne. Wszak o to przecież chodzi, by wyjazd był dla tych wybitnych jednostek nagrodą o bardzo wysokim standardzie.
Gdzie na incenitive, gdzie na integrację?
Jest to chyba jedna z największych zauważalnych różnic w obu typach wyjazdów. Wyjazdy incentive zazwyczaj organizowane są w miejsca egzotyczne i odległe, na drugi koniec globu. Kierunki afrykańskie, Ameryka Południowa czy Azja to jedne z najczęściej wybieranych destynacji.
Wyjazdy integracyjne za granicę z kolei organizowane są na mniejszą skalę. Popularne w naszym kraju są wycieczki do krajów ościennych, które ze względu na bliskość mają przewagę w mniejszych kosztach dojazdu.
Sporym powodzeniem cieszą się także ciepłe kraje takie jak Hiszpania, Portugalia czy Malta. Dzięki coraz bogatszej ofercie lotów przewoźników tradycyjnych oraz niskokosztowych otwierają się nowe możliwości organizacji zagranicznej integracji. Ograniczenia w tej kwestii są niestety widoczne gołym okiem. O ile zabranie grupy pracowników na wyjazd zagraniczny samolotem w obrębie Europy jest w zasięgu, tak dalsza podróż, ze względu na wysokie koszta, dla dużej grupy przestaje się opłacać.
Atrakcje
Istotne różnice dostrzeżmy również przy wyborze atrakcji na poszczególny rodzaj wyjazdu. Te w przypadku incentive bywają naprawdę nietypowe, czasem ekstrawaganckie lub ekstremalne. Wyprawa do źródeł Amazonii? Lot helikopterem dookoła Mount Everest? Nurkowanie z rekinami? A może wycieczka kajakami po Bahamach? Ilość i rozmach w wielu przypadkach nie znają granic. To właśnie takie aktywności czynią wyjazdy motywacyjne wyjątkowymi, czasem elitarnymi. Są to atrakcje, które w wielu przypadkach niedostępne są dla „zwykłych turystów”, organizowane specjalnie dla konkretnej grupy osób.
Na wyjazdach integracyjnych nie mamy co szukać podobnych przyjemności. Nie oznacza to, że takie wycieczki dla pracowników są nudne. Wręcz przeciwnie! Także w tym przypadku agencje takie jak nasza oferują bardzo wiele. Gra terenowa, impreza tematyczna, zwiedzanie miejscowych zabytków i atrakcji, mecze piłkarskie – tak naprawdę tutaj też mało co nas ogranicza. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji i wymagań.
Mamy nadzieję, że choć w części udało nam się wyjaśnić zagadnienie różnic między wyjazdami integracyjnymi, a motywacyjnymi. Bez względu jednak jaką formę Ty wybierzesz (kto wie, być może obie), pamiętaj – każdy wyjazd będzie frajdą dla Twoich pracowników. Ważne jest byś wyciągnął do nich rękę i zaproponował jedno lub drugie. Pracodawca, który dba o swoich pracowników zapewniając im spędzenie czasu wolnego w tak wyśmienitej formie, będzie zawsze pracodawcą dobrze postrzeganym.